Новини

Вітрини у місті як засіб відкритої комунікації


Формування Івано-Франківська як естетично привабливого і сучасного міста з власною ідентичністю є актуальним питанням, цікавить мешканців та представників місцевого бізнесу. В міському середовищі з’являються нові канали передачі та донесення інформації, а також нові ідейні та технічні можливості у творенні звичних елементів (рекламних конструкцій, оголошень тощо), які успішно виконують своє призначення вже декілька століть. Працюючи з вивісками, у платформі «Тепле Місто» зрозуміли, що, крім них, є й інші важливі складові, які формують візуальний образ нашого міста і потребують фахової уваги, аналізу, впорядкування. Це зокрема вітрини.

Вітрини є найкращим інструментом для комунікації зі споживачами. Це простий та дієвий спосіб сповістити людей про товари та послуги, зацікавити їх ще з вулиці. Крім того, для сприйняття візуального повідомлення, яке несе вітрина в своєму оформленні, не потрібен переклад, тож воно є зрозумілим усім і кожному.

Уперше вітрини в сучасному розумінні, тобто як експозиції за склом, були встановлені наприкінці XVIII століття в Лондоні, в час швидкого зростання споживацького попиту та сміливих експериментів. Хоча продаж товарів «з вікна», та й загалом практика приваблення споживачів самим товаром відома ще з давніх часів. Вона була заснована на візуальних образах, які відображали характер діяльності закладу. Наприклад, над шевською майстернею розміщувався чобіт, а над крамницею капелюхів та галантерії — капелюх. Містяни сприймали візуальні образи, навіть не вміючи читати, до того ж вивіски були орієнтирами в міському просторі.

Вітрина вікторіанської епохи. Shropshire market near 1888 by Joseph Lewis della-Porta / (c) Geoff Robinson

Неабиякий резонанс деякі вітрини викликали не тільки завдяки оригінальності рішення, а й тому, що створенням експозиції займались професійні художники. Так, у випадку вивісок їх доволі часто малювали живописці. Оформленням вітрин свого часу займались Марк Шагал, Енді Воргол, Сальвадор Далі та інші.

Берлінська академія мистецтв. Фото: Аліна Букіна

Вітрина приваблює саме своєю відкритістю. Якщо це вітрина закладу, то всередині перехожий може побачити своїх знайомих, те, що відбувається якась подія чи навіть просто зацікавитись інтер’єрним рішенням. Якщо ж мова про крамницю, заклад із надання послуг чи торговий центр, то тут вітрина — це насамперед засіб продемонструвати споживачеві товар чи сервіс, зацікавити аудиторію ними, а також передати вулиці настрій та спрямування закладу; вітрина дозволяє досягти бажаного ефекту краще, ніж сама лише вивіска.

Сучасна вітрина закритого типу у Відні. Фото: Аліна Букіна

Конструктивно вітрини бувають відкритого та закритого типу. Через вітрину  відкритого типу є можливість побачити весь заклад і завдяки цьому вирішити, чи варто туди заходити. Людину заздалегідь впускають всередину. Вітрина закритого типу відділяється від самого приміщення перегородкою, через яку внутрішню частину закладу з вулиці не видно. Проте експозиція дає повне уявлення про заклад. 

За видом оформлення вітрини поділяються на товарні, сюжетні та мішані. Товарні демонструють асортимент, який можна придбати в закладі, тоді як сюжетні використовують декоративні елементи в композиції, котрі асоціюються з діяльністю чи послугами закладу. При мішаному оформленні застосовується композиція з товарів, які представлені в закладі, об’єднані спільним сюжетом. Оформлення вітрини не завжди є справою дорогою: це можна зробити і з допомогою підручних матеріалів, найголовніше — гарний смак, фантазія та бажання показати свій продукт якнайкраще.

На противагу вітринам і відкритим просторам заклеєні або закриті вікна закладів створюють враження закинутості та недружелюбності.

Вітрина відкритого типу в Івано-Франківську. Фото: Антон Куба

Вітрина в Івано-Франківську. Фото: Антон Куба

Вітрини та відкриті простори все частіше зустрічаються і в Івано-Франківську. І якщо декілька років тому великі вікна закладів і яскраві вітрини були рідкісним явищем, то сьогодні достатньо велика кількість закладів відкрита до взаємодії з містом, приваблює споживачів експозиціями чи оригінальним інтер'єром.
 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×