Частина людей, які втратили дім унаслідок агресії росії, шукала прихистку в межах України, — і вони також потребували допомоги.

"> Teple Misto
Публікації

Разом для людей: як Shelter Ukraine обʼєднав благодійників

На початку повномасштабного вторгнення багато українців виїхали за кордон, і діяльність більшості благодійних організацій, особливо міжнародних, була спрямована саме на їхню підтримку. Та все ж частина людей, які втратили дім унаслідок агресії росії, шукала прихистку в межах України, — і вони також потребували допомоги.

Щоби створити необхідні умови для життя в більш безпечних регіонах країни та зменшити відтік українців за кордон, було створено ініціативу Shelter Ukraine. Вона об’єднала чотири організації — SILab Ukraine, «Тепле місто», Valores Foundation та VPLYV FUND.

Ініціатива Shelter Ukraine почала працювати на третій день повномасштабної війни. Ще до початку повномасштабного вторгнення команда SILab Ukraine розглядала різні сценарії розвитку подій та вирішила: якщо почнеться війна, вони готові допомагати українцям. До того ж у голови правління SILab Ukraine Анни Гулевської-Черниш уже є досвід реалізації гуманітарної кампанії під час Революції гідності. До SILab Ukraine залучились підтримкою польської організації Valores, а також згодом доєдналися команди «Теплого міста» та VPLYV FUND.

«Наші команди об’єднують спільні цінності та досвід реалізації соціальних ініціатив. У такій критичній ситуації тільки разом можна напрацювати найкращі рішення в інтересах людей. Кожен партнер підсилює ініціативу своєю експертизою», — говорить Віта Миколаюк, представниця VPLYV FUND.

VPLYV FUND — благодійна організація, яка працює в Україні вже 7 років. За цей час реалізувала багато благодійних ініціатив: допомога людям на лікування, підтримка незрячих дітей.

Одне з ключових управлінських завдань – це фандрейзинг. Одразу ж було зрозуміло, що 90 % внутрішніх українських ресурсів йде на армію. Це — пріоритет № 1 для країни. Тому, щоб підтримати внутрішньо переміщених осіб, треба шукати ресурси за кордоном. За цю задачу взялася команда SILab Ukraine. 

Першою на їхній запит відгукнулася польська громадська організація Valores Foundation. Вони стали співзасновниками Shelter Ukraine і на старті  поставили амбітну ціль – 1 мільйон євро для України. Кошти збирали серед філантропів за кордоном. Хоча цільової суми ще не досягнуто, саме підтримка Valores дала швидкий старт Shelter Ukraine. За перші дні вдалося отримати реальні дані щодо потреб прихистків, об'єму необхідної допомоги та налагодити внутрішні процеси співпраці між організаціями. Завдяки цьому згодом ініціативу підтримали Razom for Ukraine, 1to4 та ChildFund.

Кожен з українських партнерів опікується діяльністю шелтерів (прихистків) у визначених областях. Так, «Тепле місто» приймає заявки на допомогу в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Волинський та Чернівецькій областях. VPLYV FUND відповідає за центральну частину України: Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Черкаська області. SILab Ukraine курує допомогу для Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва.

Голова SILab Ukraine Анна Гулевська-Черниш розповідає:

«Ми зрозуміли, що з потужними зв’язками в громадському секторі, напрацьованими впродовж багатьох років, можемо оперативно реагувати на потреби. У перші дні війни ми допомогли з евакуацією та медикаментами в тих регіонах, що відчули на собі перші удари ворога. І далі допомагаємо всім регіонам України».

SILab Ukraine — професійна платформа для розвитку екосистеми соціального підприємництва та інновацій. Платформа створює навчальні програми, посібники, акселератори та заходи для майбутніх та чинних соціальних підприємців, а також популяризує імпакт-інвестування. З 2020 року SILab Ukraine стала співзасновницею Українського соціального венчурного фонду.

Для організацій, які підтримують Україну, важливо розуміти, на що йдуть їхні кошти. Завдяки спільній роботі та комунікації між організаціями-партнерами вдається збирати всю звітну документацію, обробляти її, аналізувати та надавати звіти донорам. Це те, що формує довіру до ініціативи Shelter Ukraine, та спонукає долучатися нових донорів. 

«Головне, ми не чекаємо ніякої команди «зверху» — кому та як допомагати. Це те, що робить нас міцними, як і все українське суспільство. Ми бачимо проблему, видихаємо та починаємо працювати, аби вирішити її», — говорить Анна Гулевська-Черниш. — «Кожна, навіть маленька підтримка, надана Shelter Ukraine, є важливим внеском для спільної перемоги. Це те, що допомагає не опускати руки та рухатися вперед».

На старті Shelter Ukraine працювала через рекомендації вже напрацьованої мережі контактів. Та завдяки системній підтримці від Razom for Ukraine, наприкінці травня було оголошено open call заявок і можливість податися на конкурс з’явилася в кожного прихистку. 

Лише за 10 днів ініціатива отримала 400 заявок та закрила форму реєстрації, щоб опрацювати кожен запит про допомогу. Коли йдеться про підтримку прихистків, складно використовувати «типові інструменти» для оцінки проєкту. Бо це запит на допомогу, не повноцінний проєкт із діяльністю. Зараз кожна команда Shelter Ukraine опрацьовує заявки та контрактує закупівлі – цей етап напряму залежить від підтримки донорів.

«Часто бачимо, що прихистки з власної ініціативи облаштовують дитячі кімнати та зони дозвілля, кімнати для навчання, організовують консультації психолога для мешканців шелтера. Тобто дбають більше, аніж про базове забезпечення, як це було на початку війни», – каже Ярина Мельник, представниця «Теплого міста». 

«Тепле Місто» — благодійна організація, метою якої є створення нових можливостей для самореалізації мешканців Івано-Франківська та сталий розвиток міста. Серед проєктів, започаткованих «Теплим містом», – громадський ресторан Urban Space 100, урбаністична платформа METALAB, культурна ініціатива «Читай». 

Ріст активності в громадському секторі свідчить про небайдужість людей і готовність допомагати. Попереду в нас усіх буде багато роботи з відновлення України, тому важливо зберегти та розвивати ці ініціативи.

«Виклики, пов’язані із необхідністю розмістити значну кількість вимушено переміщених осіб, підсвітили низку особливостей у наших громадах. Команди прихистків розповідали, що така інфраструктура як громадська лазня, пральня, соціальна їдальня чи кухня були б корисними для громади й у мирний час. Можливо, досвід роботи з прихистками надалі стане спеціалізацією тих організацій, що зараз волонтерять, адже це – цікаві напрямки для соціальних підприємств чи розвитку соціальних послуг від громадського сектору», — зазначає Ярина Мельник.

Організації, які зробили свідомий вибір допомагати зараз, мають потенціал розвиватись у сфері професійної благодійності, працювати в інтересах громади та країни. Разом ми можемо більше. 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×