Новини

«Поставити на колеса»: твій рух — це і мій рух

«Поставити на колеса» — це проект із ремонту візків для людей з обмеженими для руху можливостями. Результатом проекту стало відновлення ходової частини 11 візків у двох лікарнях міста: її пацієнти отримали можливість безпечно пересуватись.

Проект реалізовано у рамках програми «Стала Мобільність» від платформи «Тепле Місто» завдяки грантовій програмі Urban Space 100. «Стала Мобільність» має на меті за допомогою інформування, подій, впровадження інфраструктурних рішень сприяти забезпеченню потреб у вільному, безпечному, екологічно чистому і сталому пересуванні містом для всіх груп населення.

У рамках проекту «Поставити на колеса» Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня (вул. Гетьмана Мазепи, 114) й Івано-Франківська міська клінічна лікарня № 1 (вул. Матейка, 34) отримали не тільки відремонтовані візки, а й також насоси для коліс і розхідні матеріали.

Ініціював проект «Поставити на колеса» студент-медик Андрій Глущук, велоактивіст, ініціатор проектів «Ровер в МЕДі» і «Велореанімація». Ідея виникла під час студентської практики у лікарні: один із пацієнтів лікарні Максим Полтавець як представник маломобільної групи звернув увагу на свою потребу пересуватись і незадовільний стан лікарняних візків (ходова частина в незадовільному стані, заржавілі деталі, розірвані сідла). У процесі роботи над проектом він, а також члени ГО «СЛІД» інформували про особливості пересування в місті людей з обмеженими можливостями. Проект став приводом привернути увагу до проблеми з візками у лікарнях (де це необхідний засіб для транспортування пацієнтів) і загалом до питання відсутності належних умов для життєдіяльності маломобільних категорій.

У стандартній «транспортній піраміді міста» основна увага сфокусована на комфорті пішохода. За пріоритетністю його інтереси — перші (хоча на практиці вони в Україні наразі залишаються незабезпеченими), а потім — велосипедистів, громадського транспорту, комерційних і приватних авто. І рідко хто згадує про маломобільні групи. На вулицях нечасто побачиш людей з обмеженими можливостями: це, звичайно, не тому, що їх нема, а тому, що їм важко пересуватись містом. Тим часом сформовані належні умови для їхнього пересування є запорукою загального комфорту, впевнений координатор програми «Стала Мобільність» Володимир Радевич, який теж долучився до проекту. Тож такі проекти, як «Поставити на колеса» важливі — мали б стимулювати інших робити щось у цьому напрямі і сприятимуть позитивним змінам.

— Рівень розвитку кожного суспільства можна зокрема виміряти за таким критерієм, як ставлення, увага до людей з обмеженими можливостями. Робити інфраструктуру для них — це робити її і для себе також. У цьому контексті в нас проблеми з банальними речами, і візки — тільки початок. Треба думати на перспективу, — вважає Андрій Глущук.

Необхідність забезпечення людей з інвалідністю рівними можливостями з іншими мешканцями (доступність до житла, будинків і споруд громадського обслуговування, місць роботи та відпочинку) зафіксовано законодавчо як на міжнародному рівні (наприклад, прийняті у 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН правила, Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю), так і в Україні. Мета — зробити для осіб з обмеженими можливостями середовище доступним, тобто зручним і безбар’єрним. Ці цілі наразі залишаються актуальними  для українських міст.

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×