Новини

Не варто чекати швидких змін, але важливо бачити перемоги

 

Минулого тижня, 15 червня, в Івано-Франківську на «Промприладі» відбулася зустріч бізнес-партнерів платформи «Тепле Місто» зі знаним економістом, президентом Центру економічного розвитку, у різні періоди радником представників найвищого керівництва держави Олександром Пасхавером.

Тема зустрічі-дискусії, що відбулася завдяки Європейському фонду підтримки демократії (EED) — «Що з нами відбувається?». З нами — як соціумом і країною? Чи є в Україні економічний поступ за останні роки? Наскільки ефективними є задекларовані й започатковані реформи? Чи йдемо ми правильним шляхом? Якою ми хотіли б бачити Україну в майбутньому?..

У спробах зазирнути в завтрашній день, спрогнозувати ймовірні шляхи розвитку, як зазначив модератор зустрічі Євген Глібовицький, засновник компанії pro.mova, дуже важливою є наявність експертів, які мають фундаментальну освіту, ґрунтовну підготовку, багатий практичний досвід, володіють складними аналітичними інструментами, а відтак здатні бачити закономірності, взаємозв’язок різних процесів, з’єднувати в одну лінію епохи, як-от радянську й незалежної України. Серед таких фахівців — й Олександр Пасхавер.

Відомий економіст, радник Президента України, член-кореспондент Академії технологічних наук України, заслужений економіст України говорив не про «чисту» економіку, а про історичні, психологічні й ментальні передумови та  фактори, які визначають актуальну ситуацію в Україні та впливають на її розвиток. Це була розмова про цінності й закономірності історичного процесу. Економіст вважає, що краще розуміти, куди і як ми рухаємось, допоможе аналіз і знання об’єктивних обставин, котрі є результатом історичної еволюції. Важливо  усвідомлювати також, що вони перебувають поза зоною нашого безпосереднього впливу (чи впливу тих же політиків), — ми можемо лише створювати свій індивідуальний малюнок ймовірного розвитку.

Чому серед інших держав, зокрема й пострадянських, позиції України за різними показниками такі невтішні або «чому ми гірші»? Найпростішою і звичною відповіддю на це запитання для більшості, як зауважує О.Пасхавер, є «бо така влада». Однак первинним, визначальним фактором для трансформації експерт вважає не владу, а цінності, котрі домінують у суспільстві й котрі визначають етику його поведінки, правила співжиття громадян. Від цінностей більшості (а не від формальних змін законодавства) залежить ефективність реформування чинних інститутів, якість влади, яку обираємо. Зміна цінностей, зазначив спікер, є процесом тривалим, що потребує часу й зміни поколінь.

«Ми не повинні очікувати, що швидко станемо європейською країною. Це неможливо. І це закладено в нас самих. Це тривалий процес, який ще й складається з багатьох етапів,» —  каже О.Пасхавер.

«Осьовим часом» для України (тобто важливим етапом якісних трансформацій), який вивів на авансцену репрезентантів нових для українського суспільства, а власне європейських, цінностей (свободи, особистості, поваги до себе й інших, відповідальності), О.Пасхавер називає Майдан 2013-14 рр. І головна його перемога — саме у формуванні нового прошарку громадян, більш свідомих, активних, відповідальних. Проте, на жаль,  ідейні лідери революційних подій залишились далекими від влади — не змогли створити відповідних партій, стати провідниками політичного процесу у країні.

Попри це, наголошує економіст, дуже важливо бачити позитиви, як-от присікання великих корупційних схем (у таких секторах, як держзакупівлі, енергетичний, банківський), розуміти, який значний стрибок зробила країна і її спільнота — від закритої суспільно-політичної системи до моделі вільного вибору, побудови реальних можливостей для кожного громадянина. Як зауважує О.Пасхавер, різні пострадянські країни обрали свій шлях, відповідний до їхнього попереднього, багатовікового, досвіду. Так, Азербайджан, Казахстан — традиційну для азійського ареалу авторитарну модель, Росія — перевірену імперську, Білорусь — авторитарний варіант радянського зразка, країни Прибалтики — європейську демократичну модель (тобто «повернулись додому»). Такий же вибір зробила Україна, але їй, порівняно з прибалтами, складніше. Як пояснює президент Центру економічного розвитку, по-перше, українці не мали позитивного досвіду демократичного державотворення, тяглості цього процесу. По-друге, побудувати ліберальну демократію набагато складніше, ніж авторитаризм. Україна стає складнішою на очах, каже експерт, і це добра ознака, адже без ускладнення неможливий розвиток. Цікаво, що європейський курс О.Пасхавер визначає не як вибір українців чи Європи, а як  вибір історії, закономірність, єдино можливий варіант для України як демократичної держави. Присутні мали нагоду поставити запитання гостю та поспілкуватися після дискусії.

Зустрічі для бізнес-спільноти «Теплого Міста» є регулярними і мають на меті обговорення актуальних питань, розширення можливостей представників місцевого бізнесу (тренінги, тематичні дискусії, знайомства). Нагадаємо, із внесків бізнес-партнерів платформи «Тепле Місто» формується фонд програми «Міські Ґранти», завдяки якій активні містяни можуть реалізовувати проекти, спрямовані на розвиток Івано-Франківська.

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×