Новини

“Кругова економіка” – що треба знати і застосовувати в Україні?

Результатом другого етапу співпраці стало створення кругової візії для інноваційного центру Промприлад.Реновація, основні положення якої були напрацьовані під час спільної майстерні. Яка відбулася у змішаному форматі, під кураторством експертів Metabolic — Nico Schouten, Fanny Thibault, Pieter Witteveen & Matilde Breda, в ньому взяли участь партнери Промприлад.Реновація: платформа Тепле Місто, LvBS, Beetroot Academy, DELTA, Metalab та локальна організація RE: laboratory. Метою проведення воркшопу було  визначення основних принципів та цілей, на яких базуватиметься кругова стратегія центру, так і  підвищення обізнаності учасників щодо кругової економіки.

Було розглянуто основні положення, тенденції та імплементовані проєкти у рамках кругової економіки у Європі і США. Беручи до уваги попередньо проведений компанією Metabolic аналіз матеріальних потоків, робочі групи спільно визначили підходи, які використовуватиме Промприлад.Реновація під час реконструкції та роботи центру в майбутньому.

“Будівництво та реконструкцію на Промприлад.Реновація очолює наш партнер та інвестор — міжнародна компанія DELTА. Тому сертифікація наших будівель буде здійснюватися відповідно до міжнародних стандартів Green Building, що включає набір рейтингових систем для проєктування, будівництва, експлуатації, втілення екодизайну та подальшого обслуговування, що ставить за мету допомогти користувачам бути екологічно відповідальними та ефективно використовувати ресурси”, – ділиться керівник з розвитку будівництва Промприлад.Реновація, Олександр Токмиленко.

Важливим також залишається опрацювання методології по скороченню, переробленню чи повторному використанню ресурсів. Тому, під час воркшопу, учасники мали змогу виконати практичні завдання та генерувати спільне бачення щодо апробації підходів кругової економіки при реконструкції та подальшій роботі інноваційного центру.

Базуючись на результатах майстерні Metabolic розробив трьохрівневу кругову візію інноваційного центру Промприлад.Реновація. На першому рівні описуються принципи та цілі реконструкції та функціонування центру. На другому рівні мова йде про те, який вплив матиме Промприлад.Реновація на сусідні райони та місто загалом в контексті кругової економіки. Третій рівень (між)національний – окреслює роль інноваційного центру в міжнародній системі сталого розвитку. Для кожного етапу окреслено мету та розроблено стратегічні цілі.

Завдяки розробленій під час співпраці з Metabolic круговій візії Промприлад.Реновація має потенціал імплементувати кращі практики та інновації, згідно з принципами кругової економіки. При реконструкції та будівельних роботах команда має намір використати, де можливо, наявні на заводі оздоблювальні матеріали й зберегти індустріальну автентику, впровадити енергоефективні технології й практики зеленого будівництва. Таким чином Промприлад.Реновація продемонструє круговий обіг будівельних матеріалів та підтвердить екологічну та фінансову значимість сталих технологій будівництва для будівельного сектору України.   Інноваційний центр може функціонувати як “miniature circular city” (мініатюрне місто з круговою економікою), де відходи, що утворюються одним орендарем, — є сировиною для іншого. Місцем, де діють виробничі та науково-дослідні програми, а також проводиться соціальна та освітня робота для сталого розвитку Івано-Франківська. Підхід circular city можна масштабувати на офісні чи торгові центри, а також адаптувати до потреб міст України.  

Окрім співпраці з Metabolic, в межах проєкту платформи “Тепле Місто” та урбаністична лабораторія MetaLab досліджують політики та практики кругової, вуглецево-нейтральної, «природо-позитивної» економіки в містах - з фокусом на публічні простори. З результатами першого дослідження "Планування і проєктування публічних просторів в Івано-Франківську: аналіз підходів з урахуванням принципів кругової економіки" можна ознайомитися онлайн.

А разом з Urban Space Radio розповідаємо про те, що саме кожен з нас персонально може робити вже зараз аби міста стали рушієм змін та генераторами рішень непростих викликів сьогодення. Перші епізоди серії подкастів “Свідомі вдома” — про дотримання принципів кругової економіки в побуті можна послухати тут (6,7).

Про деталі візії кругової економіки та як вона може слугувати центрам і містам ми розповідатимемо в наступній публікації.

  1. https://www.nationalgeographic.com/environment/article/urban-threats
  2. https://www.un.org/en/climatechange/climate-solutions/cities-pollution

  3. https://www.unep.org/explore-topics/resource-efficiency/what-we-do/cities/cities-and-climate-change

  4. https://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/543na1_en_visualising-climate-change.pdf

  5. https://www.metabolic.nl/projects/

  6. Apple Podcasts: https://apple.co/3v8W0jm.

  7. Google Podcasts: https://bit.ly/3cx4GK0.

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×