Новини

Формувати професійне середовище кураторів сучасного мистецтва

Кураторський інтенсив із Яніною Пруденко, який відбувся у рамках програми «Наступний Проект» від платформи «Тепле Місто», зібрав 27-28 травня в Івано-Франківську представників різних міст України. За два дні команди напрацювали прототипи кураторських проектів, значною мірою готових до втілення.

 

Загалом на участь в інтенсиві надійшло 32 заявки. Географія доволі широка: низка українських міст і навіть Варшава та Відень. За результатами конкурсу на участь у заході було відібрано 15 представників з Ужгорода, Тернополя, Дрогобича, Івано-Франківська, Львова та Києва. Інтенсив дав можливість спробувати себе у професії куратора сучасного мистецтва таким учасникам, як: Олександр Максимов, Саша Попруга, Анна Потьомкіна, Ірина Матоліч, Роксолана Угринюк, Катерина Гай, Олександра Стопник, Дарина Скринник-Миська, Анастасія Євсєєва, Ігор Стахнів, Євгеній Філатов, Аліна Букіна, Тарас Довгалюк, Наталія Чичасова, Юлія Берюхова.

 

 

Яніна Пруденко — досвідчена кураторка проектів сучасного мистецтва, засновниця та очільниця магістерської програми «Куратор сучасного мистецтва» у НПУ ім. М.Драгоманова, кураторка Відкритого архіву українського медіа-арту — зазначила в інтерв’ю Urban Space Radio:

 

— Перше і головне завдання інтенсиву — сприяти формуванню професійного середовища людей, які мають фахові контакти, взаємодіють між собою. На інтенсив у Франківську зголосились учасники, в котрих є інтерес до кураторської діяльності, більшість із них мають і відповідну практику. Тож це для них хороша можливість поділитись досвідом, налагодити професійні контакти між різними містами, що, я переконана і знаю з досвіду, спрацює у майбутньому.

 

 

За словами Яніни, мистецьке кураторство є порівняно новим феноменом для України (з початку 1990-х), відтак у цьому напрямі є не один проблемний момент, як-от відсутність чіткого розмежування кураторства щодо інших професій (скажімо, арт-менеджерства чи галерейної справи), відсутність стратегічного підходу і відповідної підтримки держави та місцевих муніципалітетів, а також освітніх майданчиків для якісної підготовки кураторів сучасного мистецтва. Відтак запит на розвиток цього фаху в Україні — очевидний.

 

Два дні інтенсиву були насичені. У рамках теоретичної частини обговорили низку питань: хто такий куратор сучасного мистецтва, в чому специфіка його професійної підготовки і безпосередньо роботи, якими є зони його відповідальності та особливості комунікації з художником й аудиторією. Практична складова передбачала командну роботу учасників над створенням прототипу кураторського проекту. Тематично ці ідеї стосуються івано-франківського контексту; учасники долучилися до дослідження середовища міста, обговорення кураторської концепції, відбору художників, продумування формату і локації проекту тощо. Працювали зокрема з історичним фактажем, як, наприклад, Мармулядова пожежа 1868 року, що знищила чверть будинків у місті, або датований ХVІІІ ст. опис палацу Потоцьких, який дозволяє «відбудувати» в уяві втрачений простір/простори відомої архітектурної пам’ятки ХVІІ ст. 28 травня групи представили свої напрацювання аудиторії. Протопити проектів — «Реанімація», «Стіна», «Акт прийому-передачі» та «Мармулядовий міф. Солодкий фенікс» — зацікавили слухачів і стали предметом критичного аналізу з боку представників мистецького кола.

 

 

 

Учасники інтенсиву поділились думками та враженнями про роботу.

 

Наталя Чичасова, студентка-мистецтвознавець, Київ:

 

— Куратор — професія, безпосередньо пов’язана зі спілкуванням, тому кураторський інтенсив — добрий майданчик для обміну досвідом і нових знайомств. Я мрію пов’язати своє подальше професійне життя з кураторською практикою і сподіваюсь, що створені нами проекти обов’язково будуть реалізовані. Думаю, інтенсив навчив нас важливих речей — правильно скеровувати зусилля, вірити в те, що робиш, і в тих, з ким ти це робиш. Проект, над яким ми працювали в групі, стосується палацу Потоцьких: це спроба подивитись на нього по-іншому, даючи можливість художникам переосмислити історичну цінність цього місця засобами сучасного мистецтва. Ми хотіли б сприяти поверненню цього обєкта до життя — щоб він більше не був  «хворим серцем Франківська».

 

 

Анна Потьомкіна, мистецтвознавець, Львів:

 

— Кураторство — достатньо нове явище для української арт-сцени, яке треба активно розвивати. У нас бракує інституцій, які б випускали кваліфікованих спеціалістів, тож такі заходи, як інтенсив, звичайно, корисні. На ньому я з колегами працювала над проектом «Мармулядовий міф. Солодкий фенікс»: це ініціатива зі створення альтернативної платформи для виставкової діяльності в Івано-Франківську. Пропонується формат резиденції для молодих українських митців, які мали б працювати над темою, пов’язаною з міфом про Мармулядову пожежу. Обрали саме цю сторінку з історії, бо вона пропонує цікавий сюжет про відродження міста після великої пожежі. На нашу думку, ця тематика цікава і дозволила б провести певні паралелі із сьогоденням.

 

 

 

Ігор Стахнів, перформер, режисер і актор театру «Alter», Дрогобич:

 

— Інтенсив зацікавив мене з декількох причин. По-перше, його проводила профі у своїй справі. По-друге, курс із кураторства — це можливість не тільки безпосередньо прослухати інформацію про визначений предмет, а й дізнатися відповіді на конкретні запитання. Я отримав безцінний досвід складання кістяка проекту, зрозумів роль, функції куратора. Плюс, це добра нагода познайомитись із людьми, які також цікавляться кураторством. Працювати в команді було комфортно, її учасники доповнювали один другого. Ціль нашого проекту — «Акт прийому-передачі» — дослідження взаємовідносин на рівні «сучасний митець і мистецькі інституції», а також цінності артефактів сучасного мистецтва і їхнього статус-кво.

 

 

Лілія Гоголь, організаторка заходу, координаторка мистецьких проектів платформи «Тепле Місто»:

 

— Для Івано-Франківська кураторський інтенсив — це важлива подія для розвитку мистецького середовища і добрий старт для започаткування таких необхідних тут якісних кураторських проектів. На всеукраїнському рівні це ще одна якісна подія для зацікавлених в кураторстві, в освоєнні нових мистецьких територій і пошуку актуальних тем для художніх висловлювань. Мені було цікаво спостерігати за ентузіазмом і включеністю учасників інтенсиву в робочий процес. Зроблю все можливе, щоб допомогти групам втілити проекти, над якими вони працювали під час нашої зустрічі.

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×