Новини

Дослідження про проєктування публічних просторів з урахуванням принципів кругової економіки

Українські міста останні роки активно вкладають кошти місцевих бюджетів в оновлення міської інфраструктури.Сьогодні дискусія переважно точиться навколо функції, вартості та зовнішнього вигляду проєктів. Вже частіше звучать питання врахування потреб і доступності оновлених просторів для різних категорій людей, зокрема маломобільних груп населення. Проте наразі відсутня інформація і дискусія на тему впливу цих проєктів на довкілля та потенціал для адаптації до змін клімату у коротко- і довгостроковій перспективах як на етапі створення, так і на етапі експлуатації об’єктів громадських просторів.

Саме тому платформа “Тепле місто” у партнерстві з урбаністичною лабораторією Metalab розпочали аналіз публічних просторів у контексті запровадження принципів кругової економіки в Івано-Франківську. Дослідження відбувається у рамках проєкту «Впровадження підходів кругової економіки для творення життєздатного та стійкого Івано-Франківська» у межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Маємо вже результати першого дослідження "Планування і проєктування публічних просторів в Івано-Франківську: аналіз підходів з урахуванням принципів кругової економіки". Це перший звіт із серії аналітичних матеріалів, в якому проводилося вивчення впливу громадських просторів на довкілля через теорію кругової економіки та використання її принципів при плануванні та проєктуванні громадських просторів в Івано-Франківську.  Аналіз базується на моделі «семи стовпів кругової економіки», яку розробила нідерландська компанія Metabolic.

Основними цілями дослідження було:

  • дослідити наявні підходи до планування і проєктування громадських просторів в Івано-Франківську на предмет врахування впливу цих просторів на довкілля;
  • окреслити принципи кругової економіки та приклади їх застосування у плануванні й проєктуванні громадських просторів у різних країнах;
  • виявити, які з цих принципів застосовуються вже сьогодні;
  • підготувати рекомендації щодо можливостей включення підходів кругової економіки до планування і проєктування громадських просторів в Івано-Франківську та інших містах України

В ході проведення дослідження було проаналізовано 6 завдань на проєктування для ремонту громадських просторів в Івано-Франківську: площа Міцкевича, вул. Леся Курбаса, вул. Крушельницької, вул. Івасюка, простір міського лісу на Вовчинецьких пагорбах, прибудинкова територія за адресою Хмельницького 78. Крім того, були проведені натурні обстеження таких об’єктів: вул. Л. Українки, площі Міцкевича, скверу біля будинку за адресою Галицька 67, міського парку культури і відпочинку (парк ім. Шевченка), рекреаційна зона біля міського озера, прибудинкова територія за адресами Івана Пулюя 5 і Івана Пулюя 1. Тобто було досліджено різноманітні простори: вулиці та площі у середмісті, вулиці у нових районах, прибудинкова територія багатоквартирного будинку, рекреаційні зони з водними об’єктами, міський парк.

Для кращого розуміння процесу підготовки проєктів ремонту та реконструкції громадських просторів було проведено глибинні інтерв’ю з архітекторами та представниками міської ради, які були залучені в якості замовників чи виконавців проєктів громадських просторів.

Висновки з дослідження сформовано відповідно до того, які принципи кругової економіки вже впроваджують при реалізації громадських просторів та що варто покращити чи впровадити.

На етапі проєктування громадських просторів Івано-Франківська, зараз найбільше уваги приділяється:

1) вимогам до довговічності матеріалів;

2) можливостям збереження бордюрів на об’єкті ремонту або реконструкції;

3) повторному використанню елементів мощення, зокрема і на нових локаціях;

4) створенню умов для безпечного руху пішки та велосипедом;

5) загально створенню інклюзивних просторів для різних категорій користувачів.

Доброю практикою є залучення та консультації з мешканцями на етапі підготовки проєктної документації благоустрою прибудинкової території для посилення місцевої спільноти.

З метою зменшення споживання електроенергії застосовуються вимоги використання LED освітлення. При формулюванні завдань на проєктування громадських просторів Івано-Франківська загалом враховуються фактори, які позитивно впливають на здоров’я і добробут громади міста. Зокрема нові об’єкти передбачають створення умов для пересування велосипедом, облаштування зон перебування і відпочинку зручних для різних категорій користувачів.

Відповідно до результатів дослідження рекомендовано звернути увагу на потенціал зелених насаджень що до очищення води, повітря і ґрунтів, охолодження поверхонь, а також  водовідведення дощової води. Підбір відповідних видів рослин та створення умов для розвитку місцевої флори та фауни може бути запланований на етапі проєктування громадських просторів. До прикладу:

1) тип озеленення може підбиратися для створення тіні та мінімізації нагрівання поверхні простору;

2) місцеві багаторічні рослини сприяють кращому збереженню місцевої популяції комах і птахів, загальному біорізноманіттю.

Водовідведення дощової води може бути кращим завдяки:

1) обов’язковому облаштуванню газонів нижче рівня тротуарів;

2) вибірковому використанню насипних матеріалів і, таким чином, підвищенню природного поглинання дощової води без додаткового навантаження на каналізаційні системи.

Повний текст дослідження містить детальний перелік рекомендацій для включення принципів кругової економіки до планування і проєктування громадських просторів. Надані рекомендації можна застосовувати для проєктування вулиць, прибудинкових територій та зелених зон міста. Думки, висновки чи рекомендації належать авторкам цього дослідження і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції.

Детальний звіт дослідження – в прикріпленні нижче.

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×