Новини

На старті: креативна економіка в Івано-Франківську

The Creative Enterprise Programme — це спеціалізована бізнес-програма, яку British Council реалізовує в Україні спільно з британською агенцією з розвитку бізнесу й технологічних інновацій Nesta й у партнерстві з PwC та креативними хабами, спільнотами в різних містах України. В Івано-Франківську партнером заходу стала платформа «Тепле Місто», яка працює з креативною тематикою з минулого року. Тренінг зібрав 21 учасника з усієї України, які впродовж 27 лютого — 2 березня працювали з власними бізнес-ідеями. Кількаденна робота покликана дати креативним підприємцям — ще досить новому сектору української економіки — актуальні інструменти для перетворення бізнес-ідеї, стартапу чи молодого бізнесу на стале і потужне креативне підприємництво.

 

Програму з креативного підприємництва, що працює на перетині культури, технологій і бізнесу (креативний бізнес, цифрові інновації та креативні хаби), Британська Рада реалізовує в багатьох країнах світу (від Китаю до Латинської Америки та Південної Африки) вже понад 5 років; за цей час її методологія добре відпрацьована, завдяки їй з’явились нові робочі місця. Програма спрямована на поширення досвіду Великої Британії у сфері креативних індустрій: це потужна складова британської економіки (третину репрезентують галузі ІТ й відеоігор), в якій задіяно 1,8 млн. осіб і яка щорічно генерує £ 84,1 млрд. Глобально креативний сектор становить близько 3% світового ВВП й охоплює майже 30 млн. працівників.

 

 

В Україні програма реалізовується другий рік поспіль. Цьогоріч на неї вже подали приблизно 600 заявок. Тренінги відбулися у Києві, Дніпрі, Львові. На участь у події в Івано-Франківську зголосилось 73 особи. Проводячи відбір, організатори, за словами Анни Карнаух, менеджера мистецької програми Британської Ради в Україні, керувались такими критеріями, як приналежність кандидата до котроїсь із креативних індустрій (дизайн, видавництво, кіно, реклама, мода, музика, танець, фото, цифрові медіа, креативні простори, ремесла тощо), наявність досвіду в галузі до трьох років або ж чіткого бачення, як перетворити свій задум на прибуткову справу, а також, звісно, переконливої мотивації.

 

 

 

— Про креативне підприємництво в Україні починають говорити все більше: є багато проектів, зароджуються різні ініціативи, в рамках яких є креативний елемент, все більше тих, хто ідентифікує себе як креативний підприємець. Цей напрям є найбільш інновативним сектором економіки і важливим на різних рівнях — персональному, компаній, держави, в міжнародному контексті як частина глобальної економіки. Креативне підприємництво — рушій розвитку суспільства, сприяє кращій інтеграції людини в соціум. Сектор креативних індустрій робить Україну привабливою — і для тих, хто тут живе, і для світу загалом, адже креативний продукт цікавий, відкриває перспективи для міжнародної кооперації — зазначає Анна Карнаух.

 

 

В основі тренінгу — посібник про те, як започаткувати свій креативний бізнес, що побачив світ сім років тому. Його авторка Кетрін Докерті, професійний фасилітатор, акредитований тренер Nesta, і працювала з учасниками програми в Івано-Франківську. Вона має чималий досвід у відповідний сфері: засновниця низки профільних структур (як Journey Associates), координаторка науково-дослідницьких проектів із дизайн-мислення й креативного підприємництва в Каледонському університет Глазго, експертка Європейської мережі креативних хабів та ін. Як вона пояснює, програма з креативного підприємництва дає можливість початківцям у бізнесі дослідити свою бізнес-ідею (перевірити, конкретизувати, розвинути її), вибудувати цілісний план — і «зрушити вперед», а досвідченішим — переглянути й відпрацювати певні моменти, подивитись ширше і критично.

 

 

 

Cтартував тренінг з окреслення й дослідження ідей. Аналізували її складові та цілі, проектували візію і місію, візуалізували цінності й моделювали успіх. Пробували означити, що пропонує, створює/замінює, покращуєте, відновлює бізнес, і як це вплине на ринок, інші галузі, суспільство. Пропрацювати ці, здавалось би, глобальні й дещо абстрактні моменти, на яких, однак, базується бізнес, для декого з учасників, за їхніми словами, виявилось досить пізнавально і корисно.

 

Другий день тренінгу розпочався із пітчингу: за одну хвилину кожен з учасників мав цікаво і доступно донести найголовніше — які переваги отримає споживач чи замовник завдяки його товару або послузі, в чому їхня унікальність і відмінність від конкурентних пропозицій. Тут, за словами Кетрін Докерті, слід відштовхуватись від характеру товару чи послуги, специфіки цільової аудиторії. Далі, власне, і сфокусувались на різносторонньому аналізі аудиторії та маркетингових інструментів і каналів, які допомагають зрозуміти, що думає, відчуває і чого очікує споживач (медіа, розсилка, соцмережі, реклама тощо). 

 

Олег Дунаєвський, «Студія мозаїки Олега Дунаєвського», Івано-Франківськ:

 

— На тренінгу я зміг дещо краще побачити взаємозв’язок різних складових бізнесу, глибше проаналізувати свого клієнта, його мотивацію, впорядкував думки щодо цільової аудиторії: це не тільки заможні клієнти, які хочуть виділитись, оточити себе розкішшю чи люблять мистецтво, а й також дизайн-студії, будівельні компанії, церква; важливим є «сарафанне радіо». У моїй справі не все просто: мозаїка — продукт дорогий, потребує багату часу; мені складно сформувати команду, адже, щоб опанувати цю справу, треба довго вчитись — а охочих нема (я сам навчався в Італії, володію різними техніками й готовий навчати інших). З іншого боку, в Україні у моїй галузі й конкурентів нема. Свого часу мені пропонували роботу в Казахстані і в Росії, але я хочу розвивати улюблену справу в рідному місті — Івано-Франківську.

 

 

Один із днів присвятили плануванню й моделюванню перспектив бізнесу. «Розкладали» його на частини і процеси, виділяли функції та ролі, робили SWOT-аналіз — аби зрозуміти свої вихідні позиції, виклики і відповідно — логіку подальших дій. Тут важливо також розподілити обов’язки і сфери відповідальності. Врешті, кількаденні роздуми спробували звести воєдино — у канву бізнес-моделі.

 

У завершальний день дещо локалізували тему креативного підприємництва, ввівши її в український контекст. Учасники мали можливість дізнатись про юридичні й податкові особливості ведення бізнесу. У цьому допомогли фахівці аудиторської і консалтингової компанії PwC Україна – партнера тренінгу. Огляд юридичних аспектів реєстрації підприємницької діяльності в Україні, актуальних питань трудового права для присутніх зробила адвокат Адвокатського об’єднання «PwC Legal» Ольга Мельниченко. А от податкову сесію провела молодший менеджер відділу податкових та юридичних послуг PwC Україна Юлія Карета. 

 

 

Микола Шкварок, студія графічного дизайну Brendari, Івано-Франківськ:

 

— Маю кілька вражень від тренінгу. Чогось принципово нового і специфічного саме для креативного бізнесу я не почув: матеріал, маркетингова база — такі ж, як загалом для будь-якого бізнесу, може, хіба особливість в тому, що креативним підприємцям як людям творчим трохи складніше охопити, систематизувати всі нюанси. SWOT-аналіз, який ми робили, ще раз звернув увагу на зовнішні чинники, які впливають на наш бізнес: в галузі графічного дизайну в Україні ринок нестабільний, водночас у світі він незакритий і в дизайні є велика потреба, тому, думаю, нашій студії варто виходити в ширший контекст, конкурентніше середовище, залишається лише зрозуміти, в якому ціновому сегменті. А в останній день найцікавішими для мене були юридичні аспекти ведення бізнесу, пов’язані з інтелектуальною власністю. Тренінг є також нагодою познайомитись з новими людьми, тож з’явилось кілька бізнес-контактів.

 

 

Декому з учасників тренінг дозволив стратегувати, іншим — конкретизувати, переосмислити окремі аспекти чи відкрити прогалини у своїй бізнес-діяльності, уважніше придивитися до свого клієнта і знайти точки інтеракції з ним. Водночас це й добра платформа для комунікації, що дозволяє подивитись на власну справу «чужими очима» і, як буває, навіть започаткувати спільні проекти. У рамках програми також відбулась зустріч із креативними підприємцями Любцею Черніковою (Chernikova) і Ярославом Шкрібляком (Umbra Design Studio). Говорили, як стартувати без стартового капіталу, як вкладати у свою справу багато, але не забагато, як деякі речі у бізнесі доводиться відкривати паралельно, вже будучи в бізнесі, інтуїтивно, пробуючи, помиляючись, як не боятись і чого вчать невдачі. Під час екскурсії до відкритої майстерні-магазину Bukvica учасники тренінгу  мали нагоду зсередини подивитись на приклад успішного креативного бізнесу (виготовлення виробів зі шкіри, шовкодрук, ін.), а з Яремою Стециком (майстерня «Особливі інтер’єри», школа «Меджікфактурен») креативно і весело прогулялись галереєю «Бастіон», де оглянули найцікавіші інтер’єри.  

 

Марія Марченко, агенція «A Tempo», Київ:

 

— У мене є досвід організації і проведення мистецьких акцій, в основі яких — класичне музичне мистецтво, але також із залученням інших складових, зокрема візуальної. Ці кілька днів дали мені розуміння, що в моїй масштабній справі, яка потребує багато ресурсів, часу, залучення великої кількості людей, треба піднімати фінансову складову. А для цього мені слід трансформувати, стратегувати свій підхід до бізнесу. Важливим є поєднання творчості та прагматизму: з одного боку адміністративна складова займає дуже багато зусиль і часу, а з іншого, результат нашої роботи — це складний, емоційний продукт, жива матерія, яка має зберігати неповторний творчий дух від першого рекламного посту і до концерту чи перформанса. Думаю, якщо мислити стратегічно, працювати багато і цілеспрямовано — можна досягти успіху.

 

 

 

Кетрін Докерті підсумовує:

 

— Всі були досить активно залучені в процес: обговорення сприяли генеруванню ідей, а дискусії всередині груп, між учасниками — це їхня допомога один одному. Підприємцю, тому, хто починає стартап, важливо вміти сприймати критику і спрямовувати її на поліпшення внутрішньої діяльності. Мусимо пам’ятати, що ніхто з нас не знає абсолютно всього — і ми вчимо один одного. І, звичайно, думати про клієнта: без нього немає бізнесу. Я ще не встигла обмінятись досвідом з колегами, які проводили тренінги в інших містах (я працювала також у Львові), але в цілому в контексті креативного підприємництва бачу в Україні багато цікавих ідей, які, якщо надати їм певну підтримку, зорієнтувати на клієнта, — спрацюють. Мені самій цікаво, у що вони виростуть через років п’ять.

 

 

Для 12 найкращих випускників програми з усієї України запланований публічний пітчинг у Києві. Тим часом  у  Британській Раді певні, що цей тренінг — не остання спільна подія з «Теплим Містом».

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×